Ende
Gelände
2017

Zatrzymajmy wydobycie węgla. Chrońmy klimat.

  • 24–29 sierpnia 2017Nadreńskie Zagłębie Węgla Brunatnego
  • 3–5 listopada 2017Podczas konferencji klimatycznej ONZ w Bonn

Bezpieczeństwo

Poniżej znajdziecie informacje, jak dbać o wasze bezpieczeństwo i zdrowie podczas blokady.

1. Krawędzie skarpy wyrobiska mogą być bardzo niebezpieczne!
Krawędzie skarp w kopalniach odkrywkowych różnią się od siebie. Podczas gdy po niektórych można chodzić, inne są bardzo strome i niebezpieczne między innymi ze względu na ryzyko obsunięć ziemi i piasku. „Czubki palca” – osoby, które będą znajdować się w pierwszych szeregach blokady* – poznały dobrze teren kopalni i wiedzą, które krawędzie są bezpieczne, a które nie. Jeśli będziecie poruszać się po kopalni w małych grupach zaufania, zachowajcie szczególną ostrożność. Nocą ryzyko jest szczególnie duże. Nie zapomnijcie o odpowiednim obuwiu – z grubszą podeszwą, wiązane lub wkładane.

2. Wszystkie pracujące maszyny (koparki, taśmy przenośnikowe, ciężarówki) są niebezpieczne.
Naszym celem jest zatrzymanie pracy koparek wydobywających węgiel i blokada dróg dojazdowych. Nie zbliżajcie się do pracujących urządzeń (taśmy przenośnikowe i inne maszyny!). Starajcie się nie opuszczać waszego „palca”. Szczególną ostrożność należy zachować przy torowiskach! Droga hamowania pociągu to około 200 metrów. Należy również uważać na wysokie napięcie elektryczne w okolicach torowiska. Wszystkie linie napowietrzne i konstrukcje wsporcze również są pod wysokim napięciem!

3. Pył węglowy jest szkodliwy dla zdrowia.
Pył węglowy podrażnia drogi oddechowe, naskórek i śluzówki oraz nasila choroby alergiczne. Pracownicy kopalni, którzy narażeni są na wdychanie pyłu przez długi czas, często cierpią na pylicę płuc, chorobę zawodową górników. Dla zdrowych osób jednodniowy pobyt w kopalni nie powinien być przyczyną problemów zdrowotnych. Zalecane jest jednak użycie masek ochronnych. Będą one rozdawane przed blokadą.

4. Osoby (przewlekle) chore
Wszystkim, którzy cierpią na astmę, przewlekłe choroby płuc oraz choroby serca i krążenia odradzamy wchodzenie na teren kopalni odkrywkowej. Dotyczy to także osób, które skarżą się na schorzenia układu pokarmowego, mają osłabiony system odpornościowy lub biorą silne leki. Nie oznacza to, że nie mogą one wziąć one udziału w naszym proteście – planujemy działania poza terenem kopalni. Wszyscy, którzy regularnie przyjmują leki, powinni pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej dawki.

5. Słońce i upał
Jeśli będzie słonecznie i gorąco, nie zapomnijcie o odpowiedniej ochronie (czapka z daszkiem, okulary). Na wypadek gdyby policja użyła gazu łzawiącego, lepiej unikać tłustych kremów, które ułatwiają wchłanianie drażniącej substancji. Ochronne kombinezony przeciwpyłowe chronią przed zanieczyszczeniem, przy wysokiej temperaturze mogą jednak grozić przegrzaniem organizmu. Uwaga na palenie papierosów – istnieje duże niebezpieczeństwo pożaru!

6. Miejsce i czas trwania blokady
Stresu, który udział w blokadzie może wywołać u wielu uczestników, nie powinno się lekceważyć. Dlatego ważne jest, byście w waszych grupach zaufania wspólnie zdecydowali, jak daleko chcecie się posunąć. Pamiętajcie o tym, żeby każdy miał wpływ na podejmowane decyzje i nikt nie czuł się przeciążony.

7. Dzieci
Dla dzieci i młodzieży poniżej 16 roku kopalnie odkrywkowe nie są odpowiednim miejscem. Odpowiedzialność za ich zdrowie i bezpieczeństwo ponoszą rodzice lub prawni opiekunowie.

8. Pierwsza pomoc i wsparcie psychologiczne
Podczas blokady będą wśród nas sanitariusze – osoby w oznaczonych kamizelkach, które ukończyły kurs pierwszej pomocy. Ze względu jednak na to, że teren kopalni odkrywkowej jest ogromny, nie mogą być one wszędzie. Dlatego gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kursie pierwszej pomocy, które organizujemy w trakcie trwania obozu klimatycznego. W miarę możliwości zabierzcie ze sobą apteczki pierwszej pomocy (na przykład samochodowe). Jeśli przyjmujecie lekarstwa, nie zapomnijcie zabrać ze sobą odpowiedniej dawki. W obozie wywieszony jest numer telefonu sanitariuszy, zanotujcie go sobie. Na obozie jest też doświadczona grupa osób, które oferują pomoc psychologiczną – udział w akcji bezpośredniej może być trudnym i stresującym doświadczeniem.

W razie nagłych wypadków i konieczności pilnej pomocy medycznej – dzwońcie pod Europejski Numer Alarmowy 112.

Podejmujcie w waszych grupach zaufania demokratyczne i odpowiedzialne decyzje. Nie przeceniajcie własnych możliwości. Uważajcie na siebie nawzajem.

* Taktyka pięciu palców – taktyka stosowana w masowych akcjach bezpośrednich, najczęściej na dużych obszarach. Po dotarciu do kordonu policji uczestnicy dzielą się na pięć mniejszych grup (palców).